Ďakujem Vám za všetko, magický Gabriel!

Autor: Maroš Paulini | 18.4.2014 o 8:06 | (upravené 18.4.2014 o 12:32) Karma článku: 11,07 | Prečítané:  519x

Včera opustil tento svet výnimočný muž - Kolumbijčan Gabriel García Márquez. Môjmu srdcu je ťažko. Ja viem, že želať si, aby niekto, kto si už zaslúžil nebo ostal v tomto svete z mäsa a kostí je strašne sebecké. Hanbím sa ako pes, no bol by som rád, keby ostal a ešte niečo napísal. Aspoň riadok.

Gabriel García Márquez nebol iba spisovateľom. On bol čarodejníkom,tvorcom magických príbehov. S perom namiesto čarovného prútika dokázal v mysli oživiť obrazy, ktoré nedokáže Hollywood ani s miliónovými výpravami. Jeho slová rozbúchali srdce tak, ako žiaden soundtrack či podprahová hudba z veľkofilmu.

Musím sa otvorene priznať. Som knihomil. Svoje nešťastné oči som si zničil tým, že som v detstve na tajnáša, pri svetle z pootvorených dverí, po večierke čítal Staré grécke báje a povesti. Túto nesmrteľnú normalizačnú knižku s echt naturálnymi ilustráciami nájdete asi v každej sčítanej domácnosti.

V knižnici mám poličku slávy. Márquez tróni v jej strede, hneď vedľa historicky prvého slovenského vydania Dona Quijota, huncútov Ilfa a Petrova a Majstra a Markétky. Viď obrázok hore. Knižnica takto nie je usporiadaná náhodne. Má mi pripomínať sily mocnejšie ako som ja. Hoci to v dnešnom svete nie je najobľúbenejšia vlastnosť, má ma učiť pokore pred tým, čo ma presahuje. A že takých vecí vo svete je. Príroda je jednou z nich. To ako ju vedel podať Gabriel García Márquez, je neuveriteľné a zázračne skutočné zároveň. Džungľa. More. Zvieratá. Pudy. To všetko má v jeho príbehoch svoju silnú úlohu.

Márquezovou inšpiráciou z detstva bolo rozprávanie rodinných povestí jeho babičky a príbehov dedka-plukovníka z kľukatej histórie juhoamerických občianskych vojen. Príbehmi silných postáv a ich rodín sú pretkané moje dve najobľúbenejšie knižky, ktoré napísal. Nobelovou cenou ocenených Sto rokov samoty a krutá no stále čarovná labutia pieseň diktátora - Jeseň patriarchu. Pri ich čítaní smiech striedal úžas nad priam neskutočne presne vystihnutými pravdami života. Neuveriteľné historky sú v jeho knižkách podané tak skutočne, že vzrušená myseľ ide opreteky a v predstavách sa mágia stáva realitou.

Týmto by som rád majstrovi autorovi povedal svoje skromné, no o to úprimnejšie ďakujem. Ďakujem za pocit, že som v mysli mohol zakúsiť kúsok čarovnej reality. Ďakujem za krásnu životnú lekciu v tom, ako skutočné môže byť to, čomu veríme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát sa háda s RegioJetom, kto má uvoľniť trasu do Košíc

Súkromný dopravca na linke medzi Bratislavou a Košicami končí koncom januára. Svoje rozhodnutie oznámil začiatkom roka.

TECH

Ukázali, ako vysoko by ste vyskočili na Marse či na Plute

Polmetrový výskok by ste na niektorých telesách premenili na prelet atmosférou.

KOMENTÁRE

Zrušíme kraje, keď sú aj tak nanič?

Nezáujem voličov pomohol zmobilizovať hlasy pre Kotlebu.


Už ste čítali?