Dobré správy pre študentov:Ako hľadať riešenia namiesto hašterenia?

Autor: Maroš Paulini | 10.4.2014 o 18:32 | Karma článku: 7,92 | Prečítané:  951x

Článok, v ktorom som upozornil na plánovaný príspevok pre Študentskú radu vysokých škôl z poplatku za študentské preukazy videlo takmer 60 tisíc ľudí. Napriek zvyku štandardných politikov prilievať olej do ohňa a „vyvaľovať sa“ v mediálnej pozornosti, ďalší článok v médiách na túto tému už neuvidíte. Prečo?    

Zverejnenie informácií vyvolalo silné emócie. Hnev z toho, čo niektorí vnímali ako pokus o utajenie. No aj frustráciu a boj proti príspevku. Bez ohľadu na výšku príspevku bola mojou motiváciou ochrana vyššieho princípu. Ľudia si jednoducho nezaslúžia rozhodovanie spôsobom „o nás, bez nás“.


Na prvom stretnutí so študentmi, ktorí mi o príspevku povedali som sa spýtal, čo chcú dosiahnuť. „Potrebujeme niekoho, kto tieto informácie vynesie na svetlo sveta.“, odpovedali. Chápal som ich. Svetlo má totiž jednu úžasnú vlastnosť. Keď vec vidíme v dennom svetle, vidíme ju lepšie, môžeme o nej slobodne uvažovať.


Otvorenosť neznamená otvorený konflikt


Keď pracujete vo finančnej kontrole alebo v banke na oddelení, kde je vašou náplňou práce boj proti praniu špinavých peňazí, otvorenosť sa Vám dostane do krvi. To, že som za otvorenosť neznamená, že som za zbytočné konflikty. Také správanie prospieva politikom a nie nám.

Niektorí mi po článku hovorili: „Dobre robíš, pokračuj ďalej, útoč! Ja si naopak myslím, že pri riešení problémov je najdôležitejšia komunikácia. Ten, kto chce hľadať riešenia, nemôže kričať z jednej strany priepasti na druhú. Tak sa priepasť medzi stranami iba zväčšuje a jediné, čo príde z druhej strany je ozvena. Treba najprv získať pozornosť druhej strany a potom postaviť most.


Komunikácia nie je na škodu


Namiesto zverejnenia ďalšieho článku či tlačovky som oslovil priamo ŠRVŠ. Nasledovali dlhé a ťažké, no produktívne rokovania s jej predstaviteľmi. Vypočul som si ich názor na vec. Hájil som názor študentov, ktorí za mnou v dôvere prišli. Spoločne sme hľadali riešenie. Nebolo to ľahké, no kde je vôľa, riešenie je iba otázkou času. Uzavreli sme dohodu o tom, že študenti budú informovaní o každom ďalšom kroku ohľadne príspevku a tým pádom budú mať možnosť vyjadriť svoj názor. Názor študentov rešpektujem a rovnako som sa zaviazal podporiť celoeurópsku iniciatívu na zlepšenie vysokého školstva.


Budúcnosť je v rukách študentov


Nie som žiadnym pánom, aby som rozhodoval o osude študentov. Chcem im však poskytnúť šancu, aby mohli svoj osud držať vo vlastných rukách. Je na študentoch, či ho budú držať pevne alebo popustia opraty a ponechajú veci bežať bez kontroly. Verím, že pokiaľ im šancu dáme, využijú ju.


Šance študentom dáva napríklad projekt prípravy pre prax Aktivita zvyšuje úspech. Máme v ňom školy so skoro 70 tisíc študentmi. Príprava pre prax je bohužiaľ stále veľkou slabinou nášho školstva. No môžete mi veriť, keď Vám poviem, že na každého domaseda sa nájde jeden študent, ktorého stačí trošku postrčiť správnym smerom a má na to zmeniť kus sveta k lepšiemu. Preto vždy, keď môžem, prispejem svojou troškou dobrovoľníctva.


Vždy sa dá urobiť viac, tak poďme spolu na to!


Jedna lastovička leto nerobí. Preto som sa rozhodol použiť polovicu svojho budúceho platu europoslanca na projekty študentov a talentovaných ľudí na Slovensku. Ste zvedaví ako?

Lajknite moju stránku na facebooku a čoskoro sa dozviete!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Café Európa: Aká bude budúcnosť Česka a Slovenska v Európe

Aké je naše miesto v Európskej únii? Sledujte diskusiu naživo.

DOMOV

Markíza má byť na predaj, hovorí sa aj o ďalších médiách

Majiteľ najsledovanejšej televízie na Slovensku, ako aj potenciálni záujemcovia o jej kúpu tvrdia, že špekulácie nekomentujú.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?