Ďakujem Vám za všetko, magický Gabriel!

Autor: Maroš Paulini | 18.4.2014 o 8:06 | (upravené 18.4.2014 o 12:32) Karma článku: 11,07 | Prečítané:  569x

Včera opustil tento svet výnimočný muž - Kolumbijčan Gabriel García Márquez. Môjmu srdcu je ťažko. Ja viem, že želať si, aby niekto, kto si už zaslúžil nebo ostal v tomto svete z mäsa a kostí je strašne sebecké. Hanbím sa ako pes, no bol by som rád, keby ostal a ešte niečo napísal. Aspoň riadok.

Gabriel García Márquez nebol iba spisovateľom. On bol čarodejníkom,tvorcom magických príbehov. S perom namiesto čarovného prútika dokázal v mysli oživiť obrazy, ktoré nedokáže Hollywood ani s miliónovými výpravami. Jeho slová rozbúchali srdce tak, ako žiaden soundtrack či podprahová hudba z veľkofilmu.

Musím sa otvorene priznať. Som knihomil. Svoje nešťastné oči som si zničil tým, že som v detstve na tajnáša, pri svetle z pootvorených dverí, po večierke čítal Staré grécke báje a povesti. Túto nesmrteľnú normalizačnú knižku s echt naturálnymi ilustráciami nájdete asi v každej sčítanej domácnosti.

V knižnici mám poličku slávy. Márquez tróni v jej strede, hneď vedľa historicky prvého slovenského vydania Dona Quijota, huncútov Ilfa a Petrova a Majstra a Markétky. Viď obrázok hore. Knižnica takto nie je usporiadaná náhodne. Má mi pripomínať sily mocnejšie ako som ja. Hoci to v dnešnom svete nie je najobľúbenejšia vlastnosť, má ma učiť pokore pred tým, čo ma presahuje. A že takých vecí vo svete je. Príroda je jednou z nich. To ako ju vedel podať Gabriel García Márquez, je neuveriteľné a zázračne skutočné zároveň. Džungľa. More. Zvieratá. Pudy. To všetko má v jeho príbehoch svoju silnú úlohu.

Márquezovou inšpiráciou z detstva bolo rozprávanie rodinných povestí jeho babičky a príbehov dedka-plukovníka z kľukatej histórie juhoamerických občianskych vojen. Príbehmi silných postáv a ich rodín sú pretkané moje dve najobľúbenejšie knižky, ktoré napísal. Nobelovou cenou ocenených Sto rokov samoty a krutá no stále čarovná labutia pieseň diktátora - Jeseň patriarchu. Pri ich čítaní smiech striedal úžas nad priam neskutočne presne vystihnutými pravdami života. Neuveriteľné historky sú v jeho knižkách podané tak skutočne, že vzrušená myseľ ide opreteky a v predstavách sa mágia stáva realitou.

Týmto by som rád majstrovi autorovi povedal svoje skromné, no o to úprimnejšie ďakujem. Ďakujem za pocit, že som v mysli mohol zakúsiť kúsok čarovnej reality. Ďakujem za krásnu životnú lekciu v tom, ako skutočné môže byť to, čomu veríme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Café Európa: Aká bude budúcnosť Česka a Slovenska v Európe

Aké je naše miesto v Európskej únii? Sledujte diskusiu naživo.

DOMOV

Markíza má byť na predaj, hovorí sa aj o ďalších médiách

Majiteľ najsledovanejšej televízie na Slovensku, ako aj potenciálni záujemcovia o jej kúpu tvrdia, že špekulácie nekomentujú.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?