10 dôvodov, prečo má Slovensko nádej

Autor: Maroš Paulini | 21.5.2014 o 18:40 | (upravené 22.5.2014 o 7:23) Karma článku: 9,52 | Prečítané:  1436x

Nádej. Päť písmen, ktoré porazili tie najkrutejšie režimy a trasie sa pred nimi aj strach. Ten strach, ktorý nám každodenne podsúvajú správy z televízii, novín a rádií. Skrytý pod pojmami ako ohrozenie, vojna, konflikt, katastrofa, zločin či nešťastie. Strach ochromujúci, ako keď vám skrehnú prsty pri -10 °C. No rovnako ako zimu a dážď zahnalo hrejivé slnko, pripravil som pre váš dôvody na zahnanie týchto nepríjemných pocitov. 

1. Slovensko sa mení

Pred polrokom by sme nepovedali, že Róbert Fico tak výrazne prehrá v prezidentských voľbách a Štefan Harabin sa neudrží ako predseda Najvyššieho súdu. Nestalo sa to náhodne, tlak verejnosti urobil svoju poctivú prácu.

2. Systém je chorý, no mimo neho sa deje veľa dobrých vecí

Áno, štátna správa je plná stranícky dosadených ľudí. Áno, vieme ako končia štátne zákazky. No veľa ľudí si uvedomilo, že pomôcť sa dá v malom a bez funkcie. Keď sme dva roky dozadu začali hľadať prácu a stáže pre mladých, z ktorých je jedna tretina nezamestnaných a dve tretiny chcú emigrovať, nebolo to ľahké a robili sme všetko na kolene. Dnes sme pokročili o krok ďalej a sme na školách, na ktoré chodí dokopy vyše 70 tisíc študentov. Nie sme jediní, v každej oblasti vidím dobrých ľudí, ktorí prikladajú ruku k dielu. No postupne človek začne vnímať obmedzenia a preto som rád, že výmena politkov začala zmenou na najvyššom poste v našej krajine.

3. Dobrých ľudí je väčšina

Nech si hovorí kto chce, čo chce, dobrí ľudia prevažujú. Keď som bol v turistickom oddieli, na aj za posledný mesiac som precestoval celé Slovensko a dobrí ľudia prevažujú. Sú ochotní pomôcť aj poradiť. Nestojí to nič viac ako otvorené oči a pozorné uši. 

4. Žiadne zlo na Slovensku nebude večne

Naše dejiny sú obrazom zápasu. No tak ako mnoho zlých vecí prišlo a ostalo nad nami visieť ako temné mračno, rovnako ako mračno sa postupne rozplynuli. A ďalšie mračná sú menšie a menšie.

5. Keď je doma nedobre, prežijeme vonku

Na konci 19.storočia tvorili Slováci v Amerike druhú najväčšiu prisťahovaleckú komunitu hneď po Íroch. Krajan zatne zuby a uchytí sa kdekoľvek. Dôkazom sú naše komunity, roztrúsené ako ostrovčeky po celom svete.

6. Máme radi túto krajinu

Slovák si zašomre, no krajinu má v srci. Či to bolo v minulom storočí v hutách v Clevelande, na strechách Budapešti alebo teraz v puboch v Dubline a Londýne, Slovák sníva o návrate domov. A ľudia, ktorí sa vrátia už okúsili svet. Vracajú sa nielen so zarobenými peniazmi, no aj s bohatstvom v podobe skúseností.

7. Vieme si poradiť s problémami

Sme vynaliezaví v dobrom aj zlom, no toho dobrého je určite viac. Na medzinárodnej konferencii, kde som bol, sa pýtali riaditeľa medzinárodnej firmy, ako to, že pobočka firmy na Slovensku vyrástla niekoľko krát viac, ako bolo v pláne. Povedal, že keď nastane problém, tak Slovák sa s ním hrá a obracia ho v mysli dovtedy, kým ho nevyrieši. Hoci firma chcela, aby Slováci učili vo vynaliezavosti napríklad Indov, nešlo to a po šikovných ľuďoch je jednoducho dopyt.

8. Nakoniec nájdeme odvahu

Občas nám to trvá dlhšie. No vieme ju nájsť aj v tých najvážnejších situáciách. Jeden z malého počtu nositeľov americkej Medaily cti, ktorý dostal toto ocenenie dvakrát bol Slovák Matej Kocak z Gbelov. Nehľadiac na svoj vlastný život, zachránil francúzskych vojakov a vyradil dve guľometné hniezda.Verím, že odvaha začína zodpovednosťou za seba samého. Tak, ako to povedal generál Viest vojakom povstaleckej armády na Donovaloch. 

9. Praje nám svetová situácia

Ani s tou nešťastnou Európskou úniou to nie je také zlé. Je veľa priestoru na zmenu, no po 10 rokoch manželstva sme v pluse o takmer 6,75 miliardy eur. A to čerpáme iba polovicu, čo by sme podľa dohody mohli. Cesty k susedom bez obťažovania od colníkov tiež nie sú na zahodenie. No a mne osobne sa lepšie počíta v eurodukátoch. 

10. Máme akú-takú slobodu a môžeme veriť v nádej

Napriek vláde sponzorov a ťahačov za nitky môžeme ísť za plentu a hodiť tam, to čo sa nám páči. Žiadne rinčanie zbraní a výbuchy. Vždy sa dá niečo robiť, verte či neverte. Začína to vierou v zmenu, nádejou. V živote je veľa možností voliť zmenu, je to osobný postoj. Ak cítite, že je niečo dobré a prospieva vám to, verte, ako povedal jeden psychológ, aj v hrdzavý klinec. Verte v zmenu, v ostatných, v seba. Lebo iba rozum je na tento život niekedy prikrátky. Voľte zmenu v čomkoľvek a u kohokoľvek, ak ste presvedčený, že vám ju prinesie. Mlčanie či nečinnosť veci veru nezmení. 

Ak sa Vám článok pozdáva, podporte ho prosím na vybrali.sme.sk. Ďakujem. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Café Európa: Aká bude budúcnosť Česka a Slovenska v Európe

Aké je naše miesto v Európskej únii? Sledujte diskusiu naživo.

DOMOV

Markíza má byť na predaj, hovorí sa aj o ďalších médiách

Majiteľ najsledovanejšej televízie na Slovensku, ako aj potenciálni záujemcovia o jej kúpu tvrdia, že špekulácie nekomentujú.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?